Doç. Dr. Leyla TÜRKER ŞENERDanışma Kurulu Üyesi, Akademisyen, İnovasyon Lideri, Mentor

Doç. Dr. Leyla TÜRKER ŞENER, Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü mezuniyetinden sonra İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalında yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır.

Hastane işletmeleri yöneticiliği (İTÜ İşletme Fakültesi), JCI Sertifikası (İTÜ İşletme Fakültesi), Kalite Sistem Tetkikçiliği (İTÜ İşletme Fakültesi), Proje Döngü Yönetimi (AB Projeleri 7 ülke liderinden), Uygulamalı Girişimcilik (TUSSIDE), Stratejik Teknolojiler ve ürün Yönetimi mentorlüğü (TUBİTAK), inovasyon liderliği (Royal Academy of engineering) eğitimleri bulunmaktadır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) İstanbul Temsilciliği (2019, 2020) ve 1. Bölge Başkanlığı (2020) görevlerini gerçekleştirmiştir.

TETFİT Genel Müdürü olan Dr. Şener, giyilebilir teknolojiler, IoT, sanal gerçeklik sistemleri, robotik sistemler, yapay zeka üzerine ürünleri bulunmaktadır. Firmalara danışmanlık, Mentor desteği, proje yazımı ve ayrıca fikri sınai mülki haklarının korunmasına dair çalışmalar ile kurumsal kimlik kazandırma hizmetleri vermektedir.

İstanbul Kalkınma Ajansı destekli kurulan 3Boyutlu Tıbbi ve Endüstriyel Tasarım Laboratuarı, VR Laboratuvarı, TETLAB Fikir Fabrikasının Kurucu Yöneticisi olan Dr. Şener 2015’ten bugüne kadar 200’ün üzerinde patent başvurusuna ve 20’nin üzerinde şirket kuruluşuna destek olmuştur.

Yurt içinde ve yurt dışında patentlerine ve projelerine dair birçok ödüle layık görülmüştür:

  • Kore Kadın Buluşçular Fuarı Altın Madalyası 2017,
  • İRAN ve Tayvan patent kurumlarının 2017 Excellent Invention Ödülleri,
  • İstanbul Uluslararası Bulus Fuarı Lübnan Patent Kurumu 2018 Excellent Invention Ödülü,
  • WIPO World Intellectual Property Office Altın Madalya 2017,
  • WIPO World Intellectual Property Office Akademik Altın Madalya 2018,
  • Yılın Biliminsanı Ödülü 2018 İstanbul Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği,
  • Türkiye’yi temsilen Güney Kore Kadın Buluşçular Fuarına Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Türkiye’yi temsilen gönderilen 3 Türk kadın buluşçudan birisi 2017,
  • Türk Kadın Mucit Plaketi 2018 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,
  • Yılın Yenilikçi Sağlık Profesyoneli Ödülü 2018 Doktor Club Awards,
  • USİMP Patent Ödülü (2020) bunlardan birkaçıdır.

‘Hayal Et Gerçek Olsun’ mottosu ile markalaşma, patent yazma, proje yazma, patent tarama, 3boyutlu yazıcı eğitimi, 3boyutlu tarayıcı eğitimi, mikro tomografi eğitimi, anatomik modelleme eğitimi, vr eğitimi, tıp ve bilişim eğitimi, sağlıkta yenilikçi tasarımlar atölyeleri ekibi ile gerçekleştiren Dr. Şener İstanbul Tıp Fakultesi Biyofizik, sağlıkta yapay zeka, uygulamalı girişimcilik dersi vermektedir. İstanbul Üniversitesi Patent Kurulu Üyesi, İstanbul Tıp Fakültesi Teknoloji Transfer Ofisi Komisyon Üyesi olarak görevleri bulunmaktadır. Mentor Derneği Kurucu Üyesi ve Başkan Yardımcısıdır.